utorak, 07 februar 2017

DARLINGe - Danube Region Leading Geothermal Energy

U januaru 2017.godine održan je prvi sastanak partnera projekta DARLINGe u Geološkom i geofizičkom institutu Mađarske (Magyar Földtani és Geofizikiai Intézet) u Budimpešti koji je finansiran iz Programa transnacionalne saradnje Interreg Dunav 2014.-2020. Projekat će trajati 30 meseci. Na projektu učestvuju 10 ERDF i 5 IPA partnera iz 6 zemalja (Mađarske, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Rumunije) koji su predstavljeni geološkim institutima, sveučilištem, industrijom, regionalnim energetskim i razvojnim agencijama, ministarstvima i opštinama. Isto tako, na projektu učestvuje i sedam pridruženih partnera iz HU, SLO, HR i RO. Partneri i pridruženi partneri zajedno će raditi na poboljšanju energetske sigurnosti i efikasnosti u dunavskoj regiji promovisanjem održivog korištćenja postojećih dubokih geotermalnih horizonata, koji su još uvijek u velikoj meri neiskorišteni, u sektoru grejanja. Projektno područje obuhvata središnji i jugoistočni deo dunavske regije, odnosno obuhvtaa južni deo Mađarske (južni i jugoistočni deo dunavske nizije), severoistočni deo Slovenije (Pomurje i Podravina), severni deo Hrvatske (Međimurje, Hrvatsko zagorje, Posavina, Podravina, Slavonija), zapadni deo Republike Srpske te srednjišnji i severni deo Bosne i Hercegovine, seeverni deo Srbije (Vojvodina) i zapadni deo Rumunije (Banat). Površina projektnog područja je oko 92 000 km2. Glavni ciljevi projekta su:

1. Povećati korištenje geotermalne energije i istaknuti prednosti kaskadnog korištenja geotermalne energije te jače povezati iskorištavanje geotermalne energije s tržištem daljinskog grejanja;
  2. Uspostavi tržišno primjenjiv alat koji će se sastojati od tri modula za održivo upravljanje geotermalnim sistemima.
    A moduli su:
    - vrednovanje trenutnog korištenja;
    - hodogram koji će pomoći investitorima;
    - shema geoloških rizika;
  3. Unaprediti suradnju između zainteresovanih strana (osnivanje transnacionalnog foruma) za potsticanje razvoja korištenja geotermalne energije te stvaranje jače povezanosti između zainteresovanih strana.

Kao glavni rezultat ističe se jačanje saradnje i povećavanje korištenja geotermalne energije što će unaprediti energetsku sigurnosti u sektoru daljinskog grejanja, te će učiniti dunavsku regiju manje zavisnu od uvoza fosilnih goriva.

Partneri:

1. Magyar Földtani és Geofizikiai Intézet – HU (vodeći partner)
  2. Mannvit – HU

5. Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta – HR
  6. Nemzeti Fejlesztési Minisztérium – HU
  7. Agentia Nationala pentru Resurse Minerale - RO

Više informacija na oficijelnom sajtu projekta:  http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/darlinge